Dur gitme henüz çok erken..

21-Nis-16 21:05 Yazar :  

İstifa etmeyi kafaya koymuş çalışan nasıl hayata döndürülür?

İnsan kaynaklarının yazılı olmayan kurallarından biri çalışanların(özellikle de sizin işe aldıklarınızın) dertlerini paylaşmaktır. Gün geçmiyor ki yeni bir insan kaynakları çalışanı biraz konuşmamız lazım diye yemekhaneye, sigara içme alanına yada şirketin bilimum kuytu mekanlarına davet edilmesin.

Hiç detaya girmiycem. Siz yeni nesilin yönetici olma beklentilerini biliyorsunuz zaten. Yav biri de çıkıp  “ben böyle iyiyim; yaptığım işte en iyi olmak için daha gideceğim çok yol var” desin. 1,5 yılını tamamlayan, tamam ben bu işi öğrendim artık yönetici olma zamanıdır diye soluğu insan kaynaklarında alıyor.

Yine günlerden böyle bir gündü. Odamda otururken üstteki tanıma uyan 1,5 yıl önce bizzat kendimin işe aldığı genç arkadaşım odadan içeri girdi. Biraz konuşabilir miyiz müsaitseniz diyerek kapıyı kapattı. Özetle sorun şu; 1,5 yıldır canına dişine takarak çalıştı tam 3 terfi dönemi atlattı ve fakat hala aynı sandalyede oturuyor. Zaten maaş da çok az… Bu iş buraya kadar... :)

Değerli genç arkadaşlarım, pek muhterem adaylar, uzmanlar, uzman yardımcıları, generalistler, business partnerler lütfen rica edicem başınızı kaldırıp yaptığınız işte ne kadar yetkinsiniz, ne kadar araştırıyorsunuz ne kadar okuyorsunuz buna bir bakın. Kendinizi sürekli yöneticinizle kıyasladığınızın farkındayım. Bir de rakip firmaların sizinle aynı pozisyonda çalışan emekçilerinin Linkedin profillerine göz atmayı deneyin.

Yeni bir pozisyon çalışmaya başladığımda ilk yaptığım şey Linkedin’e girip rakip firmanın ismini ve alacağım pozisyonun ünvanını arama kısmına yazmak olur. Rakip firmamızda bu işi yapan profiller hangi okullardan mezun? Kaç yıl tecrübeli? Ortalama yaş aralıkları neler? mutlaka bakarım.

Siz o pozisyon için piyasadaki en iyi, en kalifiye, en prezantabl adayı yerin dibinden bulup çıkarsanız yöneticisi 2 ay sonra “daha iyilerini bulabilirdik aslında” diye yanınızda bitiverir.

Tabi benimki gibi Global firmalarda çalışanlar, İnsan Kaynakları’nı terfi ve yükselme konularında çok daha fazla baskı altına alabiliyorlar. Zaten yerel firmalarda çalışan meslektaşlarını burada işe girerek kilometrelerce geride bıraktıklarını düşündüklerinden şirket dışındaki dünyadan haberdar değiller. Oysa unutulmaması gereken şu ki değerli bir okulun bir mesleki bölümünden aynı anda ortalama 80 kişi mezun oluyor. Sen şu veya bu şekilde doğru yerde doğru zamanda bulunduğun için en büyük en bilinen firmada işe girmiş olabilirsin. Gerçekten yetenekli ve kendini geliştirmiş de olabilirsin. Ama kalıcı olan şu ki; kendini yaptığın işle ilgili ne kadar geliştirirsen ne kadar okursan ve o işe sistemli olarak zaman ayırırsan hiç şüphe yok ki o işten para da kazanacaksın el üstünde de tutulacaksın. Şimdi değilse de yarın. Nasihat kısmı bitti şimdi sadede geliyorum :)

İstifa edecek adaya sizinle aynı sektördeki şirketlerden profilleri gösterin. Adam dünya kadar şirkette çalışmış yurt dışında MBA derecesi var, senden 3 yaş büyük, ciro olarak senin 20 de birin bir şirkette seninle aynı pozisyonda.

Burası Türkiye; herkes işi en iyi yaptığını iddia eder ama hiçbir işte yurtdışındaki gibi bir uzmanlık, ihtisas bulamazsınız. Herkes bir yerlerden bir şeyler duymuştur yarım yamalak işini yapar.

Kıssadan hisse: Linkedin çalışan kurtarır..!

Sevgiyle kalın.   

Yorum Yaz

Gönder