Şu Pozisyonu Öyle Yada Böyle Dolduralım Gerisi Kolay…

18-Kas-15 14:58 Yazar :  

“…Beş ay kadar önce dünyanın en çok ciro yapan uluslararası firmalarından birinde açılan bir pozisyon için aracı insan kaynakları firması ile yaptığım mülakattan sonra sırasıyla satış müdürü, insan kaynakları müdürü ve iş birim müdürü ile görüştükten sonra saha mülakatından da başarıyla ayrıldım.

…Beş ay kadar önce dünyanın en çok ciro yapan uluslararası firmalarından birinde açılan bir pozisyon için aracı insan kaynakları firması ile yaptığım mülakattan sonra sırasıyla satış müdürü, insan kaynakları müdürü ve iş birim müdürü ile görüştükten sonra saha mülakatından da başarıyla ayrıldım. Fakat bir buçuk ay kadar sonra, aracı insan kaynakları firması, şirketin insan kaynakları müdürünün, herhangi bir sebep belirtmeden, başka bir aday ile devam ettiklerini açıkladığını, kendisinin de bu duruma oldukça saşırdığını iletti. (Referanslarımı bile istemişlerdi. Ben de çok saşırdım.) Geri bildirim almak için hemen satış müdürünü telefon ile aradığımda, kendisinden, bir yanlış anlaşılma olduğunu, olumsuz bir durum olmadığını öğrendim. Bu görüşmeden kısa bir süre sonra, aracı insan kaynakları firmasından, iş birim müdürü değiştiği için pozisyon durduruldu cevabını aldım. Sonrasında, yaklaşık 20 gün önce başka bir pozisyon için aynı şirketin insan kaynakları uzmanından bir iş görüşmesi daveti aldım. Telefonda bir önceki süreci tüm ayrıntıları ile belirttim. Bu sefer, insan kaynakları uzmanı ve ilk görüştüğüm satış müdüründen başka bir satış müdürü ile görüştüm. Görüşme son derece enerjik ve olumlu bir havada geçti. Görüşmeden çıkarken işi alacağıma emindim. Fakat bu hafta, benim görüştüğüm pozisyon ile ilgilenen insan kaynakları uzmanının izne çıktığını ve geçen hafta izinden gelen daha önce görüştüğüm insan kaynakları müdürünün de daha evvel iş teklif ettikleri ama red cevabı aldıkları adaylara benim başvurduğum pozisyon için telefon açıp görüşmeye davet ettiğini öğrendim.. Rumuz: Teflontava2015

Eminim okurken size de bana geldiği kadar karmaşık gelmiştir. Siz bir de aday olarak bu süreci yaşadığınızı düşünün. Üstelik gelen e-postanın belirli bölümlerini kısaltmak amacıyla sizinle paylaşmadığımı da belirtmek isterim.

Yıllardır insan kaynakları alanında çalışıyorum; şunu net olarak dile getirmek isterim ki: insan kaynakları fonksiyonunun en kritik faaliyeti işe alımdır. Aslında işe alımı, sadece insan kaynakları fonksiyonu ile de sınırlandırmamak gerekir. İşe alımın bir şirketin en kritik faaliyetlerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz. Bu arada; performans yönetimi, eğitim ve gelişim, ücretlendirme ve kariyer yönetimi gibi insan kaynaklarının diğer fonksiyonlarına tabii ki haksızlık etmek istemem ama, kabul etmek gerekir ki; işe alım birçok şeyin sebebi ve başlangıcıdır. Çünkü, bir şirketin ana faaliyeti ne olursa olsun, o faaliyeti yerine getirenler çoğunlukla çalışanlar olduğundan, ana faaliyetin çıktısı, çalışanların yaptıkları işe ne derece uygun oldukları ile doğrudan alakalıdır. Haliyle de, doğru kişileri doğru pozisyonlara almak şirketin performansı için son derece belirleyicidir. Ayrıca, şirketlerin profesyonelce yönetildiği algısını oluşturmada da işe alım süreci çok büyük rol oynar. Peki bu kadar önemli olan bir faaliyete gerçekten gereken özeni gösteriyor muyuz yada olması gerektiği gibi mi yönetiyoruz? Bence bu soru her yöneticinin ve insan kaynakları profesyonelinin kendine sorması gereken önemli bir soru.

Gelen e-postayı okuyunca sürecin neden doğru yönetilmediği aslında son derece açık öyle değil mi? İşe alım ile ilgili kayıtların tutulamaması, yöneticiler ve insan kaynakları birimi arasında yaşanan iletişimsizlik, işe alım sürecinin kişilerden bağımsız olarak sadece işe ve pozisyona uygunluğun ölçümlendiği bir süreç olarak yönetilememesi, adaylara geri bildirim vermede yaşanan sıkıntılar vs. vs. Çözüm ise, tüm bunların yaşanmadığı, uygun ve etik bir şekilde yönetilen bir işe alım süreci ve sonucunda da başarılı çalışanlar ve hevesli adaylar.. Peki tüm bunları okuduktan sonra, sizce hala, şu pozisyonu öyle veya böyle dolduralım gerisi kolay mı, yoksa daha da mı zor..

***

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Ya da sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum.

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

Yorum Yaz

Gönder